„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim” – lekcja wychowawcza VIIa

Uroczystość Wszystkich Świętych. Czas ten kojarzy się głównie z miejscem pochówku bliskich osób, rodzinnym wyjściem na cmentarz, ze zniczami, z kompozycją kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności.

Kościół katolicki tego dnia oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do glorii nieba, a wyznawcom pielgrzymującym jeszcze po ziemi wskazuje drogę, która ma doprowadzić ich do świętości. Kolejne dni następujące po uroczystości Wszystkich Świętych (zwłaszcza Dzień Zaduszny) są okazją do uzyskania odpustów za zmarłych, którzy nie dostąpili jeszcze chwały niebieskiej.

Dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łańcucie kultywowanie pamięci zmarłych jest sprawą niezaprzeczalną i dlatego z wielkim zaangażowaniem wzięła udział w nietypowej lekcji wychowawczej. W dniu 6 listopada, w ciepły, słoneczny dzień klasa VIIa wraz z wychowawczynią udała się na cmentarz, aby zapalić znicze i ofiarować modlitwę za swoich bliskich. Pobyt na łańcuckiej nekropolii był również okazją do poznania historii i lokalizacji łańcuckich cmentarzy. Uczniowie uczcili także pamięć żołnierzy poległych w czasie wojen i powstań narodowych. Zapalając znicze, młodzi ludzie rozumieli sens dewizy: „ Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

Listopadowe wyjście na cmentarz okazało się doskonałą lekcją właściwego zachowania, zadumy, refleksji nad sprawami doczesnymi i ostatecznymi. Z całą pewnością uświadomiło uczniom, jak ważne jest okazywanie szacunku osobom, które od nas odeszły, ale także pokazało, jak istotne jest zachowanie pamięci o nich.