Lekcja regionalizmu z udziałem klasy VIIa

Dnia 25 X 2017r. klasa VIIa pod opieką wychowawcy – p. Joanny Michno udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie na zajęcia „Zbigniew Trześniowski – regionalista i folklorysta”.

Uczniowie w czasie dwugodzinnej prezentacji multimedialnej zaznajomili się z sylwetką popularyzatora podań i legend związanych z okolicami Łańcuta. Młodzież poznała  dorobek regionalisty, który stanowi 21 książek jego autorstwa, cztery współredagowane oraz dwadzieścia jeden rękopisów przekazanych na rzecz zbiorów MBP.

Jakże znamienne są słowa wypowiedziane przez twórcę w jednym z wywiadów: „Czasami wystarczy mi dwa, trzy zdania (…). Na tej podstawie już może powstać opowiadanie”. Nie dziwi więc fakt, że Zbigniew Trześniowski w uznaniu zasług „Za opiekę nad zabytkami” został wyróżniony Złotą Odznaką Ministra Kultury i Sztuki.

Zajęcia wzbogaciły wiedzę uczniów na temat znanego łańcucianina, popularyzatora regionalizmu. Młodzież wyraziła zainteresowanie twórczością pisarza oraz zadeklarowała dokładniejsze  poznanie wybranych publikacji.