„Z energią za pan brat” – projekt edukacyjny !


Czas na relaks czyli wycieczka w Bieszczady

23 maj przywitał nas piękną słoneczną pogodą w sam raz na wyprawę. Z samego rana wyruszyliśmy na długo wyczekiwaną wycieczkę w Bieszczady.

Na początek skansen w Sanoku jeszcze raz przypomniał nam o świecie bez prądu. Wędrowaliśmy po rynku galicyjskiego miasteczka, wioskach z  okresu od XVII do XX wieku, oglądając w pełni urządzone wnętrza warsztatów rzemieślniczych np. tkacza, garncarza, kołodzieja, oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Następnie wyruszyliśmy na tamy w Solinie i Myczkowcach, których historię poznaliśmy podczas godzinnego  rejsu po jeziorze solińskim. Na spotkaniu w Centrum Promocji  Natura 2000 w Myczkowcach obejrzeliśmy film o  elektrowni , zobaczyliśmy farmę fotowoltaiczną i wystawę poświęconą faunie i florze Bieszczad.  Wieczorny spacer po solińskiej tamie zakończył ten pełen wrażeń dzień.


Olimpijskie zmagania czyli szkolny konkurs o wynalazkach

17 maja 7 trzyosobowych drużyn przystąpiło do konkursu fizyczno- geograficznego o energii. Zespoły rywalizowały ze sobą w kilku dyscyplinach tj. test wiedzy , krzyżówka, eksperymenty czy grad pytań. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja własnoręcznie przygotowanego urządzenia przemieniającego energię. Były wśród nich: wiatrak na baterie słoneczne, łódka, lutownica,elektromagnetyczny kwiatek.

Rywalizacja była zacięta a ostateczne wyniki różniły się ledwie o 2-3 punkty. Wygrały drużyny z klasy II B , II F i II D. Nagrodami głównymi były przewodniki turystyczne po Polsce, natomiast pozostali otrzymali słodkie nagrody pocieszania.


Z przyjemnością informujemy, że  1.04.2016, w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łańcucie, ruszył długo oczekiwany projekt naukowy.

Autorem tego przedsięwzięcia jest Łańcuckie Stowarzyszenie Oświatowe, które pozyskało niezbędne do realizacji zadań środki finansowe z konkursu ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Łańcuta.

Opracowany przez nauczycieli przedmiotów ścisłych projekt ma na celu rozbudzenie w młodzieży twórczej naukowej postawy i stymulowanie myślenia technicznego

Beneficjenci,  łącząc naukę z zabawą i wypoczynkiem, zajmą się badaniem wędrówki energii we współczesnym świecie czyli jej źródłami, przetwarzaniem, przesyłaniem i zużyciem ze zwróceniem uwagi na ekologię i ekonomię, a sami w sensie metaforycznym uzyskają ważne „energetyczne” umiejętności takie jak ciekawość poznawczą, poszukującą postawę, kreatywność, inicjatywę i samodzielność w myśleniu i działaniu.

W ramach projektu czekają na uczniów atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne jak np.:lekcja muzealna, konkurs, ognisko i Festiwal  Nauki. Najbardziej oczekiwaną atrakcją jest wycieczka w Bieszczady, w programie której zaplanowano zwiedzanie elektrowni wodnej  i rejs po Zalewie Solińskim.

W projekcie bierze udział 30 uczniów klas drugich.Koordynatorem działań projektowych jest pani Joanna Wszoła-Czerw, nauczycielka fizyki, autorka merytorycznej części projektu.

Relacje o wszelkich działaniach i  wrażeniach jego uczestnicy będą podawać na bieżąco.

„Pierwsze koty za płoty” czyli byliśmy w muzeum.

13 kwietnia odwiedziliśmy Dział Historii Miasta w naszym Muzeum- Zamku. Pani Joanna Kluz zapoznała nas z historią rozwoju przemysłu w XIX-wiecznym Łańcucie, ilustrując swą opowieść starymi mapami, portretami i zdjęciami. Najbardziej jednak podobała się nam kolekcja przedmiotów codziennego użytku z przełomu wieków, w tym dziwne żelazko z kominem, prymus, który wcale nie oznaczał dobrego ucznia, kaganek,  nieprzyjemnie pachnącą lampę, niezbędną cyklistom, i wiele innych. Symbolizowały one świat sprzed ery prądu elektrycznego znany naszym pradziadkom. Obejrzeliśmy również umeblowanie mieszczańskiego mieszkania z tamtych czasów. Po godzinie, która minęła błyskawicznie  powitaliśmy  świat pędzących ulicami samochodów, elektrycznego oświetlenia, dzwoniących komórek- hałaśliwy, ale nasz . I tylko niektóre budynki oraz nazwy ulic przypominają tę niezwykłą lekcję.

Natalia i Rafał  II E


Wyprawa w wielki świat czyli pokazy fizyczne w Rzeszowie

5 maja w auli Politechniki Rzeszowskiej uczestniczyliśmy w corocznych  XIV Pokazach  z Fizyki. Jest to okazja zobaczenia wielu ciekawych  eksperymentów, których nie widzimy na lekcjach ze względu na brak odpowiednich pomocy czy zwyczajnie czasu. Już na początku odczuliśmy niezwykłą atmosferę studenckiego miasteczka- tłumy studentów, tak inne od klas sale wykładowe, laboratoria, akademiki…

Pokazy przeprowadzone zostały przez kilku profesorów i doktorów z Politechniki oraz lubelskiego UMCS i podzielone na 4 bloki tematyczne: zabawy ze światłem, ciepło i zimno czyli termodynamika, elektryczność wokół nas i przemiany energii. Ten ostatni dział był blisko związany z tematem naszego projektu, ale najbardziej podobały się nam doświadczenia z prądem, w tym szczególnie widowiskowe pokazy  wyładowań  wysokiej częstotliwości . Dwie godziny minęły błyskawicznie, ale pewni jesteśmy, że niejednokrotnie na lekcjach będziemy wracać pamięcią do tamtych chwil.

Anka, Julka i Artur z II B

powrót >>>