Projekt „Akademia Młodych Artystów”
DWA WYJAZDY DO RZESZOWSKIEGO TEATRU IM. W. SIEMASZKOWEJ
W marcu uczestnicy projektu AMA obejrzeli dwa spektakle w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.
Uczniowie szkól podstawowych obejrzeli przedstawienie pt „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, gimnazjaliści zaś – spektakl poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej pt.. „Wielka woda”
Przeżywali niesamowite przygody wraz z Jackiem i Plackiem, braćmi bliźniakami. Podróż życia odbyta przez bohaterów sztuki okazała się pouczająca.
Adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc” została zrealizowana na scenie rzeszowskiego teatru jako baśń muzyczna. Przeniosła ona młodych widzów w świat, w którym dobro i matczyna miłość zawsze zwyciężają.
Gimnazjaliści obejrzeli piękny muzyczny spektakl poświęcony wielkiej polskiej poetce Agnieszce Osieckiej. Było to wyjątkowe widowisko wypełnione kilkudziesięcioma piosenkami, które na trwałe wpisały się w świat polskiej muzyki rozrywkowej. Kanwą scenariusza napisanego przez Jana Szurmieja były świetnie dobrane i pomysłowo zainscenizowane utwory, które złożyły się na z portret poetki w różnych okresach jej życia. Część z nich opowiadała o miłości i samotności, a część w sposób żartobliwy i ironiczny prezentowała kolejne dekady polskiej rzeczywistości.
Uczniowie PG 1 byli organizatorami międzyszkolnego konkursu recytatorskiego poświeconego poezji śpiewanej - właśnie Agnieszki Osieckiej oraz Marka Grechuty
i Jonasza Kofty. W przygotowania tego konkursu włączyli się uczestnicy projektu, a jedna z uczennic SP 2 wystąpiła jako uczestniczka konkursu.
WYCIECZKA DO KRAKOWA
W dniach 6 i 7 maja uczniowie realizujący projekt edukacyjny „ Akademia Młodych Artystów” uczestniczyła w wycieczce do Krakowa i Tyńca Jej celem było zaznajomienie się
z historią wyżej wymienionych miast, zwiedzenie wybranych zabytków oraz oczywiście spędzenie czasu w miłym towarzystwie znanych już koleżanek i kolegów
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili Bazylikę Archikatedralną
w Krakowie, miejsce koronacji królów Polski i ich pochówków. Weszli na Wieżę Zygmuntowską, gdzie podziwiali dzwony katedralne. Każdy dotknął serca Dzwonu Zygmunta, by – zgodnie z legendą - zaznać szczęścia. Następnie wycieczkowicze udali się na poszukiwanie Smoka Wawelskiego i Smoczą Jamą zeszli nad Wisłę. Spacerowali ulicą Kanoniczą, podziwiając renesansowe i barokowe
kamienic
e z ozdobnymi
portalami
Byli na Franciszkańskiej, pod słynnym Oknem Papieskim i w Kaplicy Matki Boskiej Piaskowej - obraz Matki Bożej Szkaplerznej z łańcuckiego kościoła farnego jest swobodną kopią tego krakowskiego obrazu.
W najmniejszej na świecie Fabryce Cukierków „Ciuciu” Cukier Artist, uczniowie uczestniczyli w pokazie wyrobu masy karmelowej i cukierków oraz w warsztatach. Po degustacji własnoręcznie wykonali lizaki o różnych kształtach ( np. serca, kwiatów ).
Zwiedzili także Muzeum Historyczne, mieszczące się w podziemiach Krakowa. Urzekła ich multimedialna ekspozycja starego krakowskiego Rynku.
Drugiego dnia wycieczki jej uczestnicy weszli na Kopiec Kościuszki. Obejrzeli panoramę miasta, a także wystawy mieszczące się w historycznych wnętrzach Fortu nr 2 „Kościuszko”.Oglądnęli oryginalne i zrekonstruowane pamiątki, dokumenty i dzieła sztuki, poświęcone przywódcy insurekcji krakowskiej. Następnie zapoznali się z historią Twierdzy Kraków, podziwiając interaktywną mapę i makiety, dotyczące odbytych bitew. Obejrzeli też wystawę „Polaków drogi do wolności”. Walczących o wolność kraju, nie tylko orężem, ale
i piórem, sławnych rodaków zasłużonych dla kultury i polityki przedstawiały realistyczne figury woskowe ubrane w stroje z epoki. Można było zobaczyć postacie: gen. Józefa Dąbrowskiego, Bartosza Głowackiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina, Jana Matejki, Ignacego Paderewskiego, papieża Jana Pawła II, siostry Faustyny.
Uczestnicy wycieczki pojechali również do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Wraz z przewodnikiem zwiedzili Kościół św. Piotra i św. Pawła , krużganki tynieckiego klasztoru oraz muzeum. Wycieczka była bardzo udana.
>>> zobacz zdjęcia z wycieczki <<<
WYCIECZKA DO PRZEMYŚLA I ŻURAWICY
26 kwietnia 2016 r. uczestnicy projektu „Akademia Młodych Artystów”, wyjechali do Przemyśla i Żurawicy. Celem wycieczki było zapoznanie się z historią Przemyśla, fortów ziemi przemyskiej oraz integracja z „ projektowymi” koleżankami i kolegami
Po przyjeździe do Przemyśla uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Savoir vivre przy stole, czyli jak nie najeść się wstydu?” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Poszerzyli i wzbogacili wiedzę z zakresu zasad obowiązujących przy stole, nauczyli się, jak należy nakryć do stołu i zachować się przy nim. Stwierdzili, że przestrzeganie zasad w pewien sposób świadczy o wiedzy i wychowaniu, jest okazywaniem drugiej osobie grzeczności i szacunku.
Następnie uczestnicy projektu obejrzeli cztery stałe wystawy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Pierwsza z nich – „CREDO na dwa głosy” – prezentowała sztukę
o charakterze religijnym dwóch narodów, polskiego i ukraińskiego. Uczniowie zobaczyli ikony, carskie i diakońskie wrota, różnego rodzaju przedmioty związane z liturgią cerkiewną, kolekcję obrazów, rzeźb ołtarzowych i grafiki książkowej. Wszystkich bardzo zainteresowała unikatowa gemma bizantyjska z XI-XII w. (jedna z pięciu zachowanych na świecie gemm typu hystera).
Drugawystawa „Mistrzowie malarstwa polskiego” ukazywała najważniejsze cechy rodzimego malarstwa w okresie od XVII do połowy XX w. Uczniowie podziwiali dzieła Michałowskiego, Gersona, Pankiewicza, Podkowińskiego, Malczewskiego, Lentza, Pautscha, Krzyżanowskiego, Suchodolskiego, Oleszkiewicza, Grabowskiego, Pronaszki.
Trzecia wystawa „Świat przeszły, dokonany” prezentowała kolekcję judaików, materiały ikonograficzne ilustrujące obecność społeczności żydowskiej w Przemyślu oraz archiwalne fotografie przedstawiające dawne synagogi Przemyśla i macewy zprzemyskiego kirkutu. Wystawa przybliżyła uczniom religię, kulturę i sztukę żydowską. Uczestnicy projektu zachwycali się elementami tradycyjnego stroju żydowskiego: tałesami, atarami, jarmułkami, tefilinami.
Czwarta wystawa „Twierdza Przemyśl” przedstawiała historię i dzieje budowy przemyskich fortyfikacji. Na ekspozycji zgromadzono militaria, fotografie, przedmioty codziennego użytku. W trakcie zwiedzania wystawy uczniowie odbyli „podróż w czasie" do cesarsko-królewskiego Przemyśla z przełomu XIX i XX wieku.
Następnie uczestnicy projektu zwiedzili Sobór Archikatedralny św. Jana Chrzciciela obrządku greckokatolickiego, gdzie wszystkich urzekł piękny, zabytkowy ikonostas.
Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela oraz krypty pod świątynią. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na najcenniejszy element podziemi – zewnętrzne ściany romańskiej rotundy św. Mikołaja, pochodzące prawdopodobnie z 1215 r.
Po chwili odpoczynku i posiłku uczestnicy wycieczki przejechali do Żurawicy, gdzie zwiedzili Fort XII Werner, będący częścią Twierdzy Przemyśl. Uczniowie obejrzeli muzealną ekspozycję ukazującą historię fortu oraz lata
I wojny światowej
, militaria, umundurowanie
i oprzyrządowanie wojskowe, meble i przedmioty codziennego użytku oraz dokumenty
i fotografie.
Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci.
>>> zobacz zdjęcia z wycieczki <<<
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO „ AKADEMIA MŁODYCH ARTYSTÓW ”
9 czerwca w Publicznym Gimnazjum nr 1 miało miejsce spotkanie, na którym omówiono i podsumowano przedsięwzięcia zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Młodych Artystów”.
Uczestnicy projektu zdali relację z przebiegu wszystkich działań, w ciekawej, multimedialnej prezentacji przedstawili wiele zdjęć z wyjazdów i wycieczek.
Złożyli podziękowania :
pani Annie Kot – Pani Prezes Łańcuckiego Stowarzyszenia Oświatowego za umożliwienie im uczestnictwa w tak ciekawym i atrakcyjnym projekcie edukacyjnym,
Panu Burmistrzowi Miasta Łańcuta – Stanisławowi Gwizdakowi oraz Panu Grzegorzowi Paczocha, Kierownikowi Wydziału Edukacji i Kultury za wspieranie projektowych działań,
Paniom Dyrektor szkół podstawowych: Pani Lucynie Kowalskiej i pani Barbarze Kiełb oraz Panu Dyrektorowi gimnazjum Adamowi Hoły za życzliwość, zrozumienie i popieranie ich udziału w zajęciach projektowych, także podczas lekcji,
Paniom Opiekunkom: Bożenie Wojtas, Jolancie Walkowiak i Jadwidze Noga za pomysłowość, dyspozycyjność i poświęcony czas.
Zapewnili, że zainteresowanie kulturą będą rozwijać i pielęgnować.
POD WRAŻENIEM KOSSAKÓW
Kossakowie to wybitnie uzdolniona malarsko i literacko rodzina. To właśnie im poświecona została wystawa pt. „ Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów” zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, którą w dniu 4 II br. obejrzeli uczestnicy projektu Akademia Młodych Artystów.
Różnorodne prace wyeksponowane zostały w kilku salach. Pierwsza poświęcona została nestorowi rodziny – JULIUSZOWI KOSSAKOWI, który w mistrzowski sposób malował konie oraz za pomocą akwareli przedstawił ważne wydarzenia z historii Polski.
Tradycje malarskie ojca kontynuował syn
WOJCIECH,
który swoje umiejętności
i zdolności wzbogacił w krakowskiej ASP, w Monachium oraz w Paryżu. To on wraz z Janem Styką opracował znaną „ Panoramę Racławicką”, a w niepodległej Polsce nazwany został
„ nadwornym malarzem wojska polskiego”.
Do trzeciego pokolenia malujących Kossaków należał JERZY . On skoncentrował się na tematyce batalistycznej, napoleońskiej, związanej z powstaniem listopadowym i walkami legionowymi.
Do rodu Kossaków należały także trzy wybitne kobiety: poetka Maria Pawlikowska – Jasnorzewska; autorka felietonów i humorystycznych powieści obyczajowych – Magdalena Samozwaniec oraz pisarka – Zofia Kossak – Szczucka.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali ciekawej gawędy przewodniczki, która barwnie opowiadała o Kossakach, przekazując wiadomości z wielu dziedzin . Była to więc długa lekcja i języka polskiego, i historii, i plastyki.
Z KOLĘDOWĄ WIZYTĄ W „ DWÓJCE ”
22 grudnia gimnazjaliści oraz uczniowie SP 3 wraz z opiekunkami, korzystając z zaproszenia, wybrali się z wizytą do Szkoły Podstawowej nr 2.
Realizując wspólny projekt edukacyjny, uczniowie nawiązali już koleżeńsko – przyjacielskie więzi i postanowili je pielęgnować. A przedświąteczny czas temu sprzyja. W bardzo miłej atmosferze spędzili chwile. Były życzenia i drobne upominki, którymi uczniowie wzajemnie się obdarowali. Były ciepłe słowa Pani Lucyny Kowalskiej – Pani Dyrektor SP 2. Był poczęstunek. I krótki występ Beaty Skorus – uzdolnionej muzycznie gimnazjalistki.
I wyśpiewane przez Nią życzenia. A skoro spotkaliśmy w miejscu, gdzie pamięć o księdzu Janie Twardowskim jest wciąż żywa, to sięgnęliśmy do Jego poezji.
Rozstaliśmy się życząc, sobie nawzajem ; „ DO SIEGO ROKU ”.
Jesteśmy ciekawi, co przyniesie nam Nowy Rok…..
UCZESTNICY PROJEKTU AKADEMIA MŁODYCH ARTYSTÓW POD WRAŻENIEM WĘDRUJĄCEJ WYSTAWY „ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA”
Wędrująca wystawa ? – nikt z uczestników projektu AMA nie zetknął się dotąd z taką formą kulturalną. Tak więc uczniowie oniemieli z zachwytu, gdy w grudniowe popołudnie ( 8 XII ) ujrzeli w sali wystawowej Działu Historycznego łańcuckiego Muzeum – Zamku ogromną drewnianą kogę ( średniowieczny statek handlowy ) oraz wpisane w jej wnętrze aranżacje: piekarni, kramu i sklepu. Kogę wypełniały kunsztowne piernikowe formy ze słynnej toruńskiej kolekcji oraz - jak żywe – postacie – manekiny: piernikarza, kupca, kramarki i sklepikarza. Wokół unosił się zapach korzennych przypraw: cynamonu, imbiru, goździków i anyżu.
Wystawa „Świat toruńskiego piernika” została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Ma ona na celu prezentację tradycji piernikarstwa, dawnego rzemiosła, a także ukazanie świata XIX – wiecznego przemysłu i handlu.
Uczniowie mieli możliwość zrobienia i upieczenia pierników. W scenerii wystawy uczestniczyli bowiem w warsztatach formowania pierników dekoracyjnych.. Od najdawniejszych czasów w Toruniu piernikom nadawano różne kształty: modnych dam
i kawalerów, zwierząt, karet, herbów miast. Młodzi Artyści sprostali zadaniu. Ich pierniki były naprawdę piękne. Tradycji stało się zadość. Zbliżające się Święta to m.in. czas pierników…
>>> piernikowa wystawa zdjęcia <<<
PROJEKT ŁAŃCUCKIEGO STOWARZYSZENIA OŚWIATOWEGO
„ AKADEMIA MŁODYCH ARTYSTÓW ” ROZPOCZĘTY
29 października br. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczestników projektu edukacyjnego „ Akademia Młodych Artystów”.
Autorem tego przedsięwzięcia jest Łańcuckie Stowarzyszenie Oświatowe, które pozyskało niezbędne do realizacji zadań środki finansowe, wygrywając konkurs grantowy ogłoszony przez Fundację PGNiG.
Opracowany przez nauczycieli – polonistów program mający na celu: rozbudzenie wśród uczniów potrzeb kulturalnych, kształcenie postaw wrażliwego odbiorcy kultury, estety, recenzenta oraz uwrażliwianie na takie wartości, jak piękno, zrozumienie, dobro zyskał aprobatę i uczniów, i rodziców.
W projekcie uczestniczy trzydzieścioro uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z opiekunami: panią Jadwigą Nogą, panią Jolantą Walkowiak i panią Bożeną Wojtas.
Projekt zakłada bezpośrednie obcowanie uczniów ze sztuką. Organizowane bowiem będą wyjazdy do kina, teatru, filharmonii, muzeów. Planowane są dwie wycieczki: do Przemyśla i do Krakowa, spotkania z ciekawymi ludźmi. Wszystko to – według zamierzeń twórców projektu umożliwi uczniom identyfikację ich uzdolnień , pozwoli na pełniejszy rozwój talentów, pasji, zainteresowań, co wpłynie także na podniesienie efektywności kształcenia. Wdrażając ten projekt w życie, organizatorzy chcą także wskazać uczniom alternatywną – pożyteczną formę spędzania wolnego czasu.
W czwartkowym spotkaniu padło wiele ciepłych słów, cennych rad, wskazówek, życzeń skierowanych uczestników konkursu: od Burmistrza Miasta – Pana Stanisława Gwizdaka, od Dyrektora PG 1 – Pana Adama Hoły, od Pani Prezes Łańcuckiego Stowarzyszenia Oświatowego – Anny Kot.
PROJEKT ROZPOCZĘTO! Relacje o wszelkich działaniach i wrażeniach
z obcowania z kulturą jego uczestnicy będą podawać na bieżąco.
>>> GALERIA MŁODYCH ARTYSTÓW <<<
220 pozycji książkowych w bibliotekach szkól
realizujących projekt edukacyjny „Akademia Młodych Artystów”
Jednym z założeń projektu edukacyjnego „Akademia Młodych Artystów” realizowanego przez Łańcuckie Stowarzyszenie Oświatowe jest promocja czytelnictwa. Zakupiono 220 pozycji książkowych do szkolnych bibliotek.
Stowarzyszenie nawiązało do akcji redakcji miesięcznika „ „Biblioteka
w szkole”- Ogólnopolskich Wyborów Książek, w której uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wybierali trzy – ich zdaniem – najciekawsze książki. Na podstawie tego plebiscytu opracowano ranking popularnych tytułów.
Nauczyciele – bibliotekarze Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz Szkół Podstawowych: nr 1 i nr 2 uzupełnili te uczniowskie preferencje czytelnicze o dokładną analizę recenzji umieszczanych w czasopiśmie „ Wiktor”. Na podstawie opracowanych wykazów zakupiono ksiązki.
Stowarzyszenie wyraża nadzieję, że będą to pozycje chętnie czytane przez uczniów.
Z „ wizytą” w teatrze MASKA
W niedzielne popołudnie, w świątecznym nastroju uczestnicy projektu edukacyjnego „Akademia Młodych Artystów” wybrali się wraz z opiekunkami do rzeszowskiego Teatru „Maska”.
Z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie pt. „ Piotruś Pan”.
Poznali historię dziewczyny Wendy, która nie mogąc porozumieć się z rodzicami, razem
z tajemniczym chłopcem Piotrusiem przenosi się do Nibylandii. Dziwna to kraina… Przebywają w niej nastolatkowie, którzy w dzieciństwie zostali„ zagubieni” przez rodziców, których marzeniem jest odnalezienie mamy ( pragnienie to skrywa w zakamarkach swego serca także Piotruś ). Wszyscy nazywają Piotrusia Panem , a o jego względy rywalizuje
z Wendy zakochana w chłopcu dziewczyna zwana Dzwoneczkiem. Na dodatek Nibylanii
i jej mieszkańcom zagraża kapitan Hak i piraci. Dochodzi do walki. Dobro w konfrontacji ze złem zwycięża…
Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem tego przedstawienia. Zachwyciła ich gra aktorska – niezwykle żywiołowa i sugestywna. Aktorzy grali nie tylko słowem, ale także mimiką, gestem, ruchem. Miejscem ich gry była nie tylko scena, ale także przejścia na widowni. Barwna scenografia i różnorodność kostiumów stanowiły dodatkowe atuty przedstawienia.
Ten niedzielny wyjazd i pierwsze zetknięcie się ze sztuką uczniów Akademii Młodych Artystów należał do udanych.
>>> ZDJĘCIA - TEATR "MASKA" <<<
SPOTKANIE Z POEZJĄ ROMANTYKÓW
ORAZ MUZYKĄ STANISŁAWA MONIUSZKI
Minęło zaledwie kilka dni, a uczniowie realizujący projekt edukacyjny „ Akademia Młodych Artystów” znów zetknęli się z kulturą.
12 listopada br. w Filharmonii Podkarpackiej uczestniczyli w inscenizowanym koncercie „ Dróżki Pana Moniuszki … czyli był sobie dziad i baba ” przygotowanym przez troje artystów: Bernadettę i Michała Grabiasów oraz Mariusza Siudzińskiego
Była to dwuczęściowa opowieść o dwojgu ludziach, stworzona z wierszy znanych poetów: Adama Mickiewicza,, Adama Asnyka i Bolesława Leśmiana oraz pieśni
Stanisława Moniuszki
.
Uczniowie wysłuchali ciekawej gawędy o polskim kompozytorze, ojcu polskiej opery
(m. in.„ Halka”, „ Straszny dwór”), wybitnym twórcy pieśni ( jego „ Śpiewnik domowy” jednoczył Polaków, kształtował ich tożsamość narodową w czasie zaborów, był symbolem polskości )
Zabawne, pełne humoru teksty, śpiew ( mezzosopran! ), muzyka ( fortepian) elementy dekoracji, jasna kolorystyka kostiumów – wszystko to tworzyło niepowtarzalny romantyczny klimat i podobało się młodym odbiorcom.
>>> ZDJĘCIA Z WYCIECZKI DO FILHARMONII <<<